ataturk_prez_zanet_3

22.04.2016, tarafından yazılı , CÜMNE, KULTURA, KULTURA ÖMÜRÜ BÖLÜMÜ, 1238 KERÄ BAKILMIŞ

ATATÜRK bibliotekasında “REKVİEM” kiyadına prezentaţiya

Gagauziyada, “Ana Dili” yortusu günnerindä Çek ayın 18-Komrat ATATÜRK bibliotekasında gagauz poetın Todur ZANETın “REKVİEM” kiyadına prezentaţiya yapıldı.

Kiyadın prezentaţiyasında pay aldılar Komrat “Dimitri KAÇOBAN” liţeyin büük klaslarda üürencileri, gagauz dilindä üüredicilär, bibliotekacilar, başka kultura insannarı.

Prezentaţiyayı açtı ATATÜRK bibliotekasında direktoru Vasilisa TANOSOGLU. Sora söz verildi kiyadın avtoruna, akademää hem poeta Todur ZANETa.

Todur ZANET annattı nicä yazıldı bu kiyat  hem neçin onun bütün adı “Benim bir kabaatsız kırılan GAGAUZ Halkıma REKVİEM”, ama artık hepsi ouycular onu “REKVİEM”. Söledi, ani “o uzak 1940-1950-ci yıllarda gagauzlara karşı yapılan zulumnuklar için hem aaçlık genoţidı için büün da insannara annadılmêêr”.  Bu işleri doorutmaa deyni Canabisi yazmış bu kiyadı.

Kiyadın avtoru açıkladı, ani “XX-ci üzyılın kırkıncı yıllarında gagauzlara 5 küçük hem büük deportaţiya hem da ZORLAN bir BÜÜK AAÇLIK yapılmış”.

Nicä gelärmişlär hem kırarmışlar halkımızı, soyarmışlar onu poet kendi kiyadında annadêr hem o kiyattan parçaları insannara okudu.

Prezentaţiyadan sora kiyadın avtoru teklif etti prezentaţiya katılannara onnar da gagauz ihtärlarınnan, kendi malilerinnän, dädularınnan bu olaylar için lafetsinnär hem o lafetmeleri vidioya yada audioya alsınnar.

Vasilisa TANASOGLU, ATATÜRK bibliotekasının direktoru

BİR CUVAP YAZIN