invest_forum (1)_1

20.12.2019, tarafından yazılı , CÜMNE BÖLÜMÜ, 1314 KERÄ BAKILMIŞ

Gagauziya (Gagauz Yeri) avtonomiyasının 25-ci yıldönümünä T.C. Kişinev Büükelçisinin kutlama mesajı

Saygıdeğer Gagauz kardeşlerim,

Gagauz Yeri Özerklik Kanunu’nun Moldova Parlamentosu’nda kabul edilmesinin 25. yıldönümü münasebetiyle, sizleri en içten duygularımla kutlarım.

1994 yılında barışçı bir şekilde kazanılan özerkliği tarihi nitelikte bir demokrasi ve medeniyet örneği olarak görmekteyim.

Kardeşçe, omuz omuza yaşamayı seçen Moldova ve Gagauz halklarının bu kararı takdiri hak etmektedir.

1994 yılında dilini ve kültürünü bilmeyi ve yaşatmayı seçen, bugüne kadar bu uğurda çalışan siz kardeşlerimi ve bu farklılığı bir değer olarak gören, geleceğe sizlerle birlikte yürümeyi seçen Moldovalı dostlarımızı gönülden tebrik ediyorum.

Türkiye, kardeşlerinin, huzur, güven ve refah içinde kalkınmasına büyük önem atfetmektedir. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Gagauz Yeri’ne bu yöndeki katkılarımız sürecek ve Başkan Irina Vlah’ın bu doğrultudaki çabaları Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm ilgili kurumları eliyle azami ölçüde desteklenmeye devam edilecektir.

Değerli kardeşlerim,

Gagauzya’nın özerk statüye kavuşmasında rol oynayan 9. Cumhurbaşkanımız merhum Süleyman Demirel, dönemin Moldova Cumhurbaşkanı Mircea Snegur ve o dönem Gagauzların önderi olan merhum Stepan Topal başta olmak üzere, Moldova’nın huzur ve barışına katkı sağlayan tüm devlet büyüklerini saygıyla anıyor, genç nesillerin Gagauz Yeri’ni hep daha ileriye taşımasını, Gagauz halkının ilelebet yaşamasını diliyorum.

Bu amaç doğrultusunda, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Moldova Cumhurbaşkanı Sayın Igor Dodon arasındaki yakın dostluk ilişkisinden hareketle, özerkliğe tam işlerlik kazandırılacağına olan inancım da tamdır.

En derin sevgi ve saygılarımla,

Gürol Sökmensüer

Türkiye Cumhuriyeti Kişinev Büyükelçisi  

BİR CUVAP YAZIN