bakannik_komitetinda_kircma_acilacek

13.10.2014, tarafından yazılı , CÜMNE BÖLÜMÜ, 2155 KERÄ BAKILMIŞ

Başkannık binasında “KIRÇMA¹” açaceklar

Bölä delilik dünnää taa yoktur gördüüü: Gagauziya başkanık binasına girmää deyni birkaç ay geeri «ПРОПУСК» sistemasını koydular. Şindi da başkannık binasında şarap sergisi hem degustaţiyası (oku – KIRÇMA) odası açılacek!

Gagauziyanın gagauzia.md ofiţial saytında bölä bir haber çıktı:

«09.10.2014. В Гагаузии появится выставочный зал для дегустации вин .

В четверг, 9 октября Башкан Гагаузии Михаил Формузал провел рабочее совещание с руководителями винзаводов Гагаузии, на котором был презентован проект выставочного зала гагаузских вин, который будет расположен на первом этаже в здании гагаузского правительства.
Как подчеркнул Михаил Формузал, в специально оборудованном зале будет предусмотрено место для демонстрации и дегустации вин гагаузских производителей. Виноделы смогут разместить в нем свою продукцию, стенды, брошюры и презентации.
Этот зал смогут посетить гости Гагаузской автономии, которые желают узнать больше о традициях виноделия в регионе, а также потенциальные инвесторы, заинтересованные в партнерстве с местными экономическими агентами.
В ходе рабочего совещания была проведена презентация оформления зала.  Виноделы выступили со своими предложениями, с учетом которых проект решено было доработать.»

Haberdän annaşıldı, ani Gagauziyanın en baş Binasında şarap degustaţiyası yapılacek! Şarapçılık hem degustaţiya bu islää bir iş. Ama neçin gözäl bir işä genä profanaţiya yapılêr. Neredä görülmüş bölä bir delilik, ani bir devletin (Gagauziyaya devlet deeriz) Pravitelstvosunda yada Parlament (İspolkom hem GHT işçileri kendinlerinä pravitelstvo hem parlament deerlär) binasında bölä bir iş yapılsın. MARAZM!!!!!!!!!

Birkaç ay geeri Gagauziyanın başkanı herbir köşedä baarardı, ani başkannık binasında İspolkomun işçilerinä deyni çalışma odaları hem iş erleri etişmeer. Şindi sa tezicik KIRÇMA için er buldu.

Evellär “Kırçmada” şarap dadannar, keflendiynän, başlarmışlar türkü baarmaa, gaydada çalmaa, sora da, heptän sarfoş olduynan zulumnuk ta yapmaa. Onuştan, kimär kerä kırçmalara gayda da dämişlär. Bir iş isteerim Gagauziyanın başkannık binasında “Gaydada kırçma” açılmasın.

Şarap sergisi hem şarap degustaţiyası ayozlu bir iştir. Ayozlu, zerä bu işin “Bahus” adlı bojicii var. Onuştan bu iş için ayırı bir bina yada er lääzım olsun. Diil devletin öndercillii binası.

Şarap fabrikaların saabilerinä danışêrım: herliim bu iştä Canabinizleri zorlamarsalar bu adımı yapmayın. Kayıl olmayın GAGAUZLUK devletliin baş binasını KIRÇMA uuruna indirmää. Bu indirmedä pay almayın. Ayıptır! Ayıptır hem günaadır.

Todur ZANET

_____________

¹Kırçma, Корчма́ — питейный дом.

Anaktar sözlär : , ,

BİR CUVAP YAZIN