arnaut_tudora_yazı

17.07.2018, tarafından yazılı , CÜMNE BÖLÜMÜ, 384 KERÄ BAKILMIŞ

Ukraina gagauzların adından kardaşlık mektubu

2018-cı yılın Orak ayın (iyül) 15-nä karşı, açan Türkiye hem türk halkının hepsi dostları anêrlar 2016-cı yılın Orak ayın 15  gecesi olan Türkiyedä devlet devrimi denemesinä karşı koyan kahramannarı, Ukrainanın “Bütün Ukraina cümne kuruluşu “Ukraina gagauzların Birlii” adından kendi açıklamasını yaptı bu Birliin başı Dr. Tudora ARNAUT:

UKRAYNA GAGAUZLAR BİRLİĞİ ADINA

Dünya üzerinde her toplum kendi düzeninini kurup geliştirmektedir. Kadim, zengin bir kültür ve tarihe sahip olan Türk boyları da, farklı coğrafyalarda çeşitli imparatorluklar ve devletler kurmuşlardır. Büyüklüğü ve dünya kültür tarihine bıraktığı izler ile pek çok devlete örnek olan Osmanlı İmparatorluğu’ndan sonra Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün liderliğinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte diğer Türk halklarına olan ilgi de artmıştır. Biz -Gagauzlar gibi- sayıca az bir Türk topluluğuna Hamdullah Suphi Tanrıöver’den beri Türk devletinin artan ilgisi vardır ve bu bizleri son derece sevindirmektedir.

Batının ve doğunun merkezinde bulunan Türkiye Cumhuriyeti, geçmişinden aldığı güçle kendi üzerine kurulan kötü planları bozmaktadır. Türk devlet geleneğinin gereklerini kararlılıkla sürdüren Türkiye Cumhuriyeti, iç ve dış tehditlere karşı koyabilecek güçtedir. Biz Gagauzlar olarak bu azim ve dirayeti, Türkiye Cumhuriyeti’ne yapılan 15 Temmuz 2016 tarihindeki FETÖ darbe girişiminde gördük. Bu kötü olay demokrasinin kazanmasıyla noktalandı.

Biz Gagauzlar olarak o dönemde bu mücadelede hayatlarını kaybeden şehitlere Allah’tan rahmet dileriz ve Ukraynalı Gagauz Türkleri olarak her daim kan kardeşlerimizin -sizlerin- yanında olduğumuzu bildirmek isteriz. Saygılarımızla…

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Ukrayna Gagauzlar Birliği adına Doç.Dr.Tudora Arnaut,
08.07.2018”
arnaut_tudora_yazı_butun

BİR CUVAP YAZIN