raev_vlah (1)

27.07.2022, tarafından yazılı , CÜMNE, KULTURA, KULTURA ÖMÜRÜ BÖLÜMÜ, 149 KERÄ BAKILMIŞ

Gagauziyanın Başkankası TÜRKSOYa hayırlı olsun vizitında bulundu

Eni seçilän TÜRKSOY Genel sekretarini Sultan RAEVı kutlamak için, Gagauziya Başkankası İrina VLAH TÜRKSOYa bir hayırlı olsun vizitında bulundu. Kendisini hem onunnan bilä burayı gelän  Moldovanın Türkiyedä Büükelçisini Dimitriy KROYTORu TÜRKSOY Genel sekretari Sultan RAEV çalışma odasında kabledip, onnarlan buluştu, bildirer turksoy.org saytı.

Buluşmada, Gagauziya Başkankası İrina VLAH eni seçilän Sultan RAEVı kutlayarak, urguladı, ani Gagauziya hem TÜRKSOY arasında büük ilişkilär var hem Gagauz kulturasınınnan incäzanaatının ilerlemesindä hem tanıtılmasında pek islää çalışmalar yapıldı. Başkanka, ayırıca,  TÜRKSOYun gagauzçayı yaşatmak için hem gagauz dilinnän kulturasını gelecek evlatboylarına katkılarına şükür etti.

Kendi tarafından TÜRKSOY Genel sekretari Sultan RAEV urguladı, ani onun zaamet borcu Türk halkların kulturasının hem incäzanaatının korunması hem yaşatılarak gelecek boylara aktarılmasıdır. Belliki, bu çerçevedä Gagauziya hem Gagauziyaylan işbirlii da var.

Sultan RAEV söledi, ani ileri dooru da bu işbirlii arttılacek, TÜRKSOYun etkinniklerinä kultura insannarı da çaarılacek hem, 2023-cü yılda TÜRKSOYun kuruluşunun 30-cu yıldönümündä yapılacek kultura sıraların birisini dä Gagauziyada yapmaa plana koyuldu.
raev_vlah (3)

raev_vlah (2)

BİR CUVAP YAZIN