geleneksel_teatru

23.10.2015, tarafından yazılı , KULTURA, KULTURA ÖMÜRÜ, TEATRU BÖLÜMÜ, 1869 KERÄ BAKILMIŞ

Geleneksel türk teatrusunun Gagauziyada gastrolisi

Türkiyenin Geleneksel türk teatrusu Canavar ayın (oktäbari) 18-22 güneri arasında Gagauziyada gastroli yapatı. Gastroli zamanı Gagauziyanın 5 erindä (Komrat, Avdarma, Çadır, Kıpçak, Kongaz) “Hayal kafesi” komediya spektaklisi gösterildi.

Bu spektakliylän Geleneksel türk teatrusu verdi kolayını Gagauziya insannarı türk dünnäsının teatru kulturasınnan hem kultura zenginniklerinnän tanışsınnar. Çünkü bu spektakli çeşitli halk janraların (muzıka, oyun, giyim, kukla) kullanılması, büünkü komediyalı olayların sţenadan gösterilmesi.

Geleneksel türk teatrusunun trupasında vardı 20 artist, ama spektakli zamanında onnar, artist arindä, kullandılar siiredicileri da.

Gagauziya siiredicileri pek büük meraklıklan hem şenniklän kablettilär türk artistlerini, zerä sţenadan sölenän hepsi dialoglar hem replikalar pek islää annaşılıdrı.

Geleneksel türk teatrusunun direkroru Mahmut KARAKAYA bildirdi, ani teatruya Gagauziyada gastrolinin kolaylıını verdi TİKA, çünkü bu proekt onun tarafından arka alındı. Canabisi söledi, ani bu proektın gelecää da var. Çünkü neettä var 2016-cı yılda Gagauziyadan 10-15 kişi için Türkiyedä teatrulu laboratoriya yapmaa. Bu laborotoriyada onnarı tanıştırmaa halk kulturasını içinä alan teatru incäzanaatın ilerlemä tendenţiyalarınnan.

Not. Hepsi küülerdä hem kasabalarda, spektaklinin sonunda, teatrunun artistleri zalda bulunan uşakları tatlılıklarlan konuklardılar.

BİR CUVAP YAZIN